Kако је могуће да неко користи вашу имовину 10 или 20 година без уговора. Могуће ако је био рат, као што је то случај у БиХ и ако сте избегли у другу земљу.
Због сигурности се нисте могли вратити, па је вашу земљу одлучио да користи комшија или неко коме је додељена. Незаконито се сече шума, користе извори воде, обрађује земља која је у власништву Срба.
„Од 2007. су запосели овај простор. Без питања власника да ли су уопште дужни да нам надокнаде, ништа“, прича Мишо Ђурђић из села Округлица, Вареш у Федерацији БиХ.
„Ови мешатни ту користе ово моје имање неколико година, Хамо Јусуфбеговић. Звао сам полицију из Kоњица, три године је користио, уклонио је кућицу али оставио ограду и даље је користи“, каже Рајко Миљанић Брадина из Kоњица.
У Закону о стварнима правима Федерације БиХ наведено је да особа постаје власник туђе некретнине ако је „посед савестан“, што значи да је довољно да онај који незаконито корсти српску имовину каже да није знао да нема право на земљу који користи.
„Сваки Бошњак који користи српску земљу ће рећи да је то његова земља и његов наследник ће рећи да је од тате чуо да је то његова земља и тако се стиче савесност и још нађе пар сведока који ће да кажу, јесте он је то користио 20 година и то је његова земља“, указује Ђорђе Радановић, председник Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ.
Kако спречити прекњижавање имовине
Прекњижавање српске имовине у Федерацији на нове власнике Срби могу да спрече тако што ће у полицијској станици поднети писани захтев да се с њиховог имања уклони узурпатор.
„Моја претпоставка да сигурно 250.000 Срба има проблем са доспелошћу и да могу остати без имовине на овај начин“, наводи Ђорђе Радовановић, председник одбора за заштиту права Срба у Федрацији.
Српски представници Србе позивају да се што масовније јављају Одбору и и Kанцеларији за стручну правну помоћ Србима у Федерацији и указују да имају своју имовину.
Процене су да од предратних 542.000 на подручју Федерације БиХ данас живи свега 45.000 Срба.
ИЗВОР: РТС