– Ради се о војним становима који су додјељивани припадницима бивше ЈНА. Они су у Српској враћени предратним власницима. С друге стране, нама је то право ускраћено у ФБиХ, а сада ту отимачину покушавају легализовати. Сличан дискриминаторски сценарио, односно рецепт спроведен је и у сусједној Хрватској. Нажалост, живимо у таквој земљи у којој је и то могуће – поручили су из овог удружења наводећи примјер пензионисаног пуковника Милорада Драгића који, иако је у Бихаћу откупио стан, већ годинама не успијева ући у њега, нити му је дозвољено да ову имовину законски укњижи на себе.
Ову правну борбу против вјетрењача годинама води и Милорад Кутлешић, који каже да је на крају био приморан да 2018. покрене тужбу против БиХ пред Европским судом за људска права у Стразбуру.
Предсједник Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ Ђорђе Радановић каже да су носиоци станарског права на војним становима и њихови потомци сада доведени у ситуацију да неће добити ни поврат стана ни адекватну новчану надокнаду.
Приједлогом измјена поменутог закона, како је рекао, предвиђено је да се носиоцу права који је закључио правно обавезујући уговор, а напустио је стан у ФБиХ и након тога из истог стамбеног или новооснованих стамбених фондова оружаних снага држава насталих из бивше СФРЈ стекао ново станарско право, раскида уговор о откупу стана у ФБиХ, те нема права на његов поврат, нити на упис права власништва.
Они који су након 14. децембра 1995. остали у служби у оружаним снагама изван територије БиХ и нису стекли ново станарско право такође неће моћи извршити упис права власништва, али им је остављена могућност да добију накнаду у износу од 1.000 марака по једном метру квадратном стана, умањену за амортизацију по стопи од један одсто годишње.
– С обзиром на то да је од почетка рата прошло 30 година, накнаду за стан ће смањити за 30 одсто, а што у преводу значи да ће квадрат стана бити плаћан 700 марака, а реална тржишна вриједност станова у Сарајеву је изнад 2.500 марака – упозорава Радановић додајући како се ради само о наставку политичке кампање одузимања српске имовине у ФБиХ, а која је започела још доношењем акта о земљишним евиденцијама којима је омогућено да се многобројна српска имовина прокњижи као државна.
С њим је сагласан и делегат српског народа у Дому народа ФБиХ Горан Броћета, наводећи да се ради о невиђеном правном насиљу и наставку политике отимања српске имовине, јер никоме не може бити ускраћено станарско право које је имао у неком претходном периоду.
Члан Главног одбора СНСД-а Дамир Иветић потврдио је за “Глас Српске” да ће војни станови бити једна од тема на састанку представника страначких одбора у ФБиХ, заказаном за сутра у Гламочу. Иветић је подвукао да је више него јасна намјера федералних власти да кроз неколико закона легализују отимачину српске имовине, на чему раде годинама уназад.
– То је наставак политичке агресије према српском народу у ФБиХ, а на састанку ћемо сигурно доћи до одређених закључака које ћемо предочити федералној, али и републичкој Влади – рекао је Иветић који је предсједник општинског одбора СНСД-а у Оџаку у Посавском кантону.
/www.glassrpske.com/