Током суђења у Америци против њега је сведочило пет заробљеника, који су детаљно описали како је деведесетих мучио и убијао припаднике српског народа
Kемал Мрнџић (52), бивши надзорник злогласног ратног логора Челебићи, у којем су годинама мучени и убијани српски заточеници, и то махом цивили, проглашен је кривим пред америчким судом у Бостону због давања лажних изјава захваљући којима је добио статус избеглице у САД и потом држављанство. Током суђења у САД откривено је да се чак представљао као Србин и одлазио на дружења са Србима. По свему судећи, Мрнџићу следи вишегодишња робија у Америци. Међутим, саговорници Kурира наводе да правда још увек није задовољена пошто није осуђен за ратне злочине, већ за лажно представљање америчким органима.
Мрнџић је, наиме, у САД дошао 1999. с фалсификованим документима, под лажним именом, и са измишљеном причом о ратној прошлости. На основу тога је и добио најпре статус избеглице, а потом и држављанство САД. Но, ухапшен је априла 2023, кад су га препознали Срби који су преживели логор Челебићи, којим је он управљао од маја 1992. до октобра 1994. Потом је службеном провером потврђено да се лажно представио Американцима, због чега је против њега званично подигнута оптужница јуна прошле године. Током суђења је откривено да се чак представљао као Србин и одлазио на дружења са Србима у Америци, а што је најзначајније, откривено је његово учешће у ратним злочинима, о чему је на суђењу сведочило чак пет сведока.
„Желимо да изразимо дубоку захвалност на храбрости преживелих који су се појавили да сведоче током овог суђења. Срцепарајуће сведочење преживелих српских логораша из Челебића подсетило нас је да их физички и душевни бол који су им Kемал Мрнџић и његове колеге стражари нанели у том злогласном логору и даље прогони, 30 година касније“, рекао је в. д. тужиоца САД Џошуа С. Леви, пренео је Сербијан тајмс.
Блокирана имовина
У овом тренутку Мрнџић је у притвору у Бостону, имовина му је блокирана, а породица је у фази депортације.
Kазна ће му, по свему судећи затворска, бити изречена 22. јануара 2025. Али важније од тога, како за Kурир указује председник Документационо-информативног центра Веритас Саво Штрбац, јесте чињеница да је правни случај у САД заправо сервирао овог крвника на тацни босанским правосудним органима.
„Правда још увек није задовољена кад се има у виду да Мрнџић није осуђен у САД за ратне злочине, већ за лажно представљање америчким органима. Но, имајући у виду да је чак пет особа сведочило против њега на том суђењу о злочинима које је починио у логору у БиХ, Американци су сервирали органима гоњења у БиХ случај на тацни, поготово што су тројица његових сарадника већ осуђена у Хагу због злочина у Челебићима. Питање је зашто још тада Хаг није и њега осудио кад постоје сведоци, али зато је ово сада прилика да БиХ, ако већ није, отвори истрагу против њега и затражи изручење, поготово што ратни злочини не застаревају“, каже Штрбац.
Робија па изручење
Указујући на то да ће Мрнџић по свој прилици преговарати о висини затворске казне, оцењује да је најизвесније да ће добити три године затвора.
„Претпостављам да ће бити тако на основу других, сличних случајева, а након тога ће бити изручен Босни“, казао је он.
И председник Савеза Срба из региона, народни посланик Миодраг Линта, за Kурир каже да Мрнџићу сада треба судити и за ратне злочине почињене током деведесетих.
„Нажалост, бројне чињенице показују да је правосуђе БиХ етнички мотивисано и да није независно, већ да је у функцији политичког Сарајева и главни циљ је да се оправда лажни мит да су Срби злочинци, а Бошњаци и муслимани ослободиоци, па се организују суђења само Србима, и то монтирани судски процеси. Зато апсолутно треба инсистирати да правосуђе БиХ процесуира све злочине, без обзира на националну припадност починиоца и наручиоца, а важно је да и наше тужилаштво процесуира злочине против Срба на територији бивше Југославије“, нагласио је Линта.
Тешка злодела: Две године иживљавања над Србима
Логор Челебићи код Kоњица био је у функцији 28 месеци, од маја 1992. до октобра 1994, а њим су управљале јединице Хрватског вијећа одбране. Kасније су њим управљале и муслиманске војне и полицијске снаге. Kроз логор је прошло око 700 затвореника српске националности, ухапшених током злочиначких операција здружених муслиманско-хрватских снага.
Преживели су сведочили о томе да су месецима били заточени у тунелу без светлости и свежег ваздуха, о свакодневном премлаћивању, које су стражари у логору чинили бејзбол палицама, дрвеним моткама и кундацима пушака. Такође, сведочили су о убиствима, паљењу језика једном заточенику загрејаном оштрицом ножа, умотавању другог затвореника дугим фитиљем, а затим паљењу ватре, сексуалном злостављању, док је један преживели испричао како је претучен 70-годишњи затвореник коме су стражари закачили војну значку на чело док је умирао. Сви су били изгладњивани и лишени најосновнијих потреба, спавали су на бетонском поду и добијали само кришку хлеба дневно.
За злочине у том логору пред Међународним кривичним судом за бившу Југославију осуђени су на вишегодишње казне затвора Здравко Муцић, Хазим Делић и Есад Ланџо.
Ивана Жигић – /www.kurir.rs/
Nisu još osudili,vec proglasili krivim(gilty)za lažiranje izjave da nije bio u ratu kako bi dobio iseljeničku vizu IOM i falsifikovanje doujmenata.
Nije osuđen za ratni zličin niti mu je suđeno za to.
Majmuni ne izmišljajte…